نکات کلیدی برای تمیز کردن وان حمام و جکوزی خانگی

۱۳
اسفند

تمیز کردن و رعایت بهداشت وان حمام و جکوزی خانگی بسیار حائز اهمیت است. یک وان یا جکوزی کثیف و جرم گرفته می‌تواند انگیزه شما برای استراحت و ریلکس کردن در آخر هفته را از بین ببرد و شما بیخیال استفاده از آن بشوید. نظافت وان و جکوزی کار سختی نیست اما معمولا به دلیل این‌که وان حمام دارای گوشه‌هایی است که میکروب‌ها درون آن می‌توانند جا خوش کنند و پس از مدتی جرم می‌گیرند، باید برای تمیز کردن آن چاره‌ای اندیشید. در بازار شوینده‌های متنوعی برای تمیز کردن وان و جکوزی وجود دارد اما ما قصد داریم برای برق انداختن وان حمام نکات و روش‌هایی ساده برای شستشو با محصولات رایج که در هر خانه‌ای وجود دارد را معرفی کنیم. نادیده گرفتن وان یا جکوزی کثیف، تمیز کردن آن را دشوارتر می‌کند. یک روال منظم نظافت وان و جکوزی می‌تواند یک کار یک ساعته را به یک کار ده دقیقه‌ای سریع و ساده در هر ماه تبدیل کند. اگر شما هم دغدغه تمیز کردن وان حمام و نظافت آن را دارید با ما در این مقاله همراه باشید.

نحوه تمیز کردن وان حمام و جکوزی خانگی

ما روش‌های آسان و سریع را برای تمیز کردن وان و جکوزی جمع‌آوری کرده‌ایم. با انجام این تغییرات کوچک می‌توانید در وقت و هزینه خود صرفه‌جویی کنید. در زیر نکات برتر برای تمیز کردن وان را بیان کرده‌ایم.

 

حمام خود را خلوت کنید

اگر طبقه‌های حمام یا لبه وان حمام شما پر از بطری و ظروف محصولات بهداشتی باشد، برای تمیز کردن آن نیاز به زمان بیشتری خواهید داشت. محصولات بهداشتی حمام خود را با دقت انتخاب و سعی کنید فقط وسایل ضرروری و قابل استفاده را در حمام نگهداری کنید. همچنین این محصولات بهداشتی را در لبه‌های وان قرار ندهید، زیرا در اثر چکاندن محصولات برای هربار استفاده لبه‌های وان دچار چسبندگی و جمع شدن مواد شوینده در لبه وان می‌شود و باعث ایجاد جرم و لک می‌شود.

 

انتخاب شوینده وان و وسایل مورد نیاز

از پاک کننده‌های گران قیمت و موجود در فروشگاه‌ها صرف نظر کنید. به جای استفاه از شوینده‌های شیمیایی سفید کننده از موادی مانند سرکه، جوش شیرین و صابون یا مایع ظرف شویی معمولی استفاده کنید. برای تمیز کردن سطوح وان و جکوزی یک اسفنج نرم انتخاب کنید و یک مسواک نرم و یا فرچه برای تمیز کردن گوشه‌ها و لبه‌ها در نظر بگیرید.

 

لوازم مورد نیاز برای تمیز کردن وان و جکوزی

برای تمیز کردن وان حمام و جکوزی بهتر است از وسایل محافظتی مانند دستکش، پیش‌بند و ماسک استفاده کنید. برای تمیز کردن وان حمام نیاز به استفاده از مواد شوینده شیمیایی یا طبیعی  دارید. مواد شوینده شیمیایی برای سلامتی مناسب نیستند و برای خیلی از افراد قرار گرفتن در معرض آن خطرناک است. همچنین این مواد برای سلامتی پوست ضرر دارند و احتمال دارد برای شما واکنش آلرژیک ایجاد کنند. به همین دلیل بهتر است به هنگام تمیز کاری و استفاده از شوینده‌ها از ماسک و دستکش استفاده کنید.

نکات کلیدی برای تمیز کردن وان حمام و جکوزی خانگی

مراحل تمیز کردن وان حمام

  1. ابتدا با استفاده از یک سطل بزرگ آب و یا شیر آب وان را بشویید. سپس قسمت دریچه تخلیه وان را بررسی کنید و در صورت وجود مو و یا هرگونه شی دیگری که باعث مسدود شدن مسیر آب می‌شود را برداشته و دور بریزید.
  2. اگر ترجیح می‌دهید از محلول‌های طبیعی استفاده کنید، سرکه یا جوش شیرین مناسب است. به این صورت که پس از شستن با آب خالی کمی جوش شیرین یا سرکه روی وان می‌ریزید و به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه صبر می‌کنید. سعی کنید در گوشه‌های وان یا قسمت‌هایی که کمتر دیده می‌شود، از محلول شستشویی که انتخاب کرده‌اید استفاده کنید.

جوش شیرین برای از بین بردن لکه‌ها و زنگ‌زدگی وان استفاده می‌شود. اسپری کردن سرکه نیز برای از بین بردن میکروب‌ها و لکه‌ها کاربرد دارد. لیموترش نیز به خاطر خاصیت اسیدی ملایم که دارد در از بین بردن لکه‌ها موثر است و با آن می‌توان کاشی و سطوح وان را برق انداخت. همچنین می‌توانید از مایع ظرفشویی و یا صابون برای تمیز کردن وان خود استفاده کنید و اگر میزان آلودگی کم است، نیازی به استفاده از شوینده‌های شیمیایی قوی ندارید.

  1. پس از چند دقیقه با فرچه یا اسفنج نرمی که دارید، شروع به تمیز کردن لبه‌ها و بدنه داخلی و بیرون وان و جکوزی کنید. برای نظافت جت‌های جکوزی یا قسمت‌هایی که دسترسی به آن راحت نیست و یا با دست و اسفنج نمی‌توان آن را تمیز کرد، از مسواک یا فرچه نرم استفاده کنید و گوشه و کناره‌های آن را شستشو دهید. اگر قسمت‌هایی از وان شما بسیار کثیف است مجدد در آن قسمت از جوش شیرین و یا اسپری سرکه استفاده کنید و آن را دوباره تمیز کنید. همچنین شستن دیگر اجزای حمام مانند پرده، دوش، جای حوله و صابون و قفسه شامپو‌ها را فراموش نکنید.
  2. جنس بدنه محصولات وان و جکوزی فارس وان این مزیت را به شما می‌دهد که با هر نوع شوینده قوی امکان شستشوی بدنه بدون نگرانی از تغییر رنگ میسر باشد. اما حتما این نکته را در نظر بگیرید که شوینده قوی نباید به جت‌ها، دستگیره، زیرآب (چاهک تخلیه) و شیرآلات برخورد کند زیرا آبکاری کروم روی آن‌ها از بین خواهد رفت.
  3. پس از تمیز کردن وان حمام و جکوزی آن را با آب داغ یا گرم آبکشی نمایید. حواستان به تمیز کردن درپوش وان نیز باشد با یک اسفنج آن را شستشو دهید. پس از آبکشی کامل وان با یک دستمال و یا حوله آن را تمیز و خشک کنید تا لکه‌ ایجاد نشود.

حالا شما یک وان تمیز و براق دارید. اگر پس از هربار استحمام، وان و جکوزی خود را با یک اسفنج و آب داغ تمیز کنید و در نهایت آن را خشک کنید، در دراز مدت با آلودگی و لکه‌هایی مقاوم مواجه نخواهید شد و همیشه وان شخصی شما تمیز می‌ماند.

 

نکات و هشدارهایی برای تمیز کردن وان و جکوزی

  • از استفاده از اسفنج و اسکاچ‌های زبر و یا فرچه‌های ساینده خودداری کنید. زیرا باعث خراش در سطح وان می‌شود و عمر مفید آن را کاهش می‌دهد.
  • هرگز محصولات تمیز کننده را مخلوط نکنید. ترکیب خاصی از مواد شیمیایی می‌تواند سبب ایجاد و انتشار گاز سمی در محیط شود و همچنین به پوست آسیب برساند.
  • اگر از شوینده‌های قوی استفاده می‌کنید، هنگام شستشو حمام و وان تهویه مناسب ایجاد کنید تا دچار تنگی نفس نشوید. همچنین از ماسک استفاده کنید تا گاز مواد شوینده و بوی آن‌ها وارد ریه‌ شما نشود.
  • استفاده از دستکش را فراموش نکنید. حتی اگر از مواد طبیعی برای تمیز کردن حمام و وان خود استفاده می‌کنید بهتر است دستکش بپوشید. زیرا پوست در اثر تماس با اسیدهای ملایم طبیعی هم نیز ممکن است دچار سوزش و خارش شود.
  • محصولات پاک‌کننده را به خوبی با آب شستشو دهید و مطمئن شوید که هیچ گونه اثری از آن در وان و جکوزی باقی نمانده است.

 

 

نتیجه گیری

تمیز نگه داشتن و رعایت اصول بهداشتی در حمام، وان و جکوزی نیازمند یک عادت مستمر و منظم است. اگر سعی کنید پس از هربار استفاده از حمام و یا هفته‌ای یک بار آن را با آب گرم و داغ و یک اسکاچ نرم بشوئید تا حد زیادی از ایجاد لکه و آلودگی و ایجاد کپک در وان حمام خود جلوگیری می‌کنید. حتی اگر حداقل پس از هر بار استفاده از جکوزی و وان آن را خشک کنید تا از ایجاد رسوبات آب در سطح آن جلوگیری شود، در این صورت در بازه‌های زمانی طولانی‌تری نیاز به نظافت جکوزی و وان خود خواهید داشت.

اگر منظم نظافت و شستشو حمام را انجام دهید، استفاده از مواد طبیعی پاک کننده و جرم گیر و شستشو دهنده‌های ملایم در خانه کفایت می‌کند. استفاده از این محصولات طبیعی هم قیمت ارزان تری دارد و هم به سلامتی لطمه وارد نمی‌کند.