چرا استفاده از وان و جکوزی سالم تر از دوش گرفتن است؟

۱۲
دی

این فواید سلامتی وان و جکوزی باعث می‌شود شما هم اکنون بخواهید در وان دراز بکشید.
به نظر نمی‌رسد که لذت دراز کشیدن در وان و جکوزی روزی برای کسی عادی شود. خصوصا در شرایط فعلی جهان و کرونا که مدت‌هاست افراد امکان استفاده از استخرهای عمومی را نداشته‌اند.
بدون شک وقت گذراندن و دراز کشیدن در حمام مزیت‌های بهداشت روان بسیاری دارد. اما به جز آن، مزایای جسمی نیز وجود دارد. در حقیقت، علم نشان می‌دهد که وان حمام می‌تواند از فشار خون گرفته تا سیستم ایمنی بدن به نفع شما باشد.

 

حمام کردن در وان یا جکوزی می‌تواند تأثیرات مشابه ورزش بر روی بدن شما داشته باشد

اشتباه نکنید، به این معنی نیست که جکوزی می‌تواند جایگزین ورزش باشد، فیزیولوژیست‌ها دریافته‌اند که به علت افزایش دمای بدن در حین حمام کردن در وان، می‌تواند تاثیرات مشابه ورزش روی بدن شما بوجود بیاید. در یک مطالعه محدود، محققان دریافته‌اند که یک ساعت حمام کردن می‌تواند تقریبا 140 کالری در فرد بسوزاند (که تقریبا معادل همان تعداد کالری است که طی نیم ساعت پیاده‌روی سوزانده می‌شود). علاوه بر این، غوطه‌وری همه اندام‌ها در گرمای زیاد نیز می‌تواند به تنظیم قند خون کمک کند.

می‌تواند فشار خون شما را تنظیم کند

گرما درمانی، مانند دراز کشیدن در وان به مدت 20 دقیقه یا بیشتر، می‌تواند با افزایش و بهبود جریان خون از و به قلب، یکی دیگر از موارد مشترک ورزش، به ایجاد ثبات فشار خون کمک کرده و به سلامت کلی قلب کمک کند. (به طور بالقوه فشار خون و کورتیزول را کاهش می‌دهد، که در نهایت شما را از داخل به آرامش می‌رساند).

 

ذهن شما بعد از بیرون آمدن از حمام احساس هوشیاری بیشتر و قوی‌تر خواهد داشت

اندام‌های شما نه تنها پس از استحمام احساس درد کمتر و آرامش بیشتری می کنند، بلکه مطالعات نشان می دهد که استحمام به شما کمک می کند خستگی ذهنی کمتری را نیز تجربه کنید. احتمالاً از قبل می‌دانید که ریلکس کردن در وان استرس را کاهش می دهد.

 

وان و جکوزی می‌تواند سلامت سیستم ایمنی بدن شما را حفظ کند

بالا بردن درجه حرارت بدن با وان حمام و جکوزی می‌تواند توانایی بدن شما را برای مبارزه با عفونت‌ها و ویروس‌ها افزایش دهد و اگر در حال حاضر سرماخورده یا دارای حساسیت هستید، دراز کشیدن در آب گرم می‌تواند به جریان اکسیژن در سیستم تنفسی کمک کند.

 

وان و جکوزی می‌تواند به شما در داشتن خواب بهتر شب کمک کند

گزارش شده است که استراحت در وان در پایان یک روز سخت برای بهبود کیفیت خواب تاثیر بسیاری خواهد داشت. گرمای آب باعث بالارفتن دمای بدن می‌شود و این موضوع باعث ریلکس شدن عضلات و آرامش بدن خواهد شد.

فارس وان تولیدکننده نمونه جکوزی، وان حمام و محصولات حمام در کشور