چگونه از وان و جکوزی برای کاهش وزن کمک بگیریم؟

۲۰
شهریور

بدون در نظر گرفتن اینکه چه اهدافی از کاهش وزن دارید، استراتژی‌های مفیدی وجود دارد که کمک می‌کند به این اهداف برسید. کاهش وزن تقریبا همیشه احتیاج به تغییرات چشمگیری در شیوه‌ی زندگی دارد، مانند تغییر در رژیم غذایی که ضروری است و همچنین ورزش کردن در باشگاه، دویدن یا حتی آموزش دیدن شنا برای شناخت راه‌های سوزاندن کالری و دفع کردن چربی‌های نامطلوب.

شما یک برنامه‌ی کاهش سریع وزن پیدا نمی‌کنید که هم نتیجه‌بخش باشد و هم این تغییر، پایدار باقی بماند بدون اینکه تلاش بیشتری از طرف شما انجام شود. اگر با روش‌های درست همراه شوید پیدا خواهید کرد. یک روش شگفت انگیز و لذت‌بخش که در رسیدن به هدف کاهش وزن به شما کمک می‌کند، شنا کردن در یک وان با کیفیت خوب است.

 

مزایای آب‌تنی کردن در یک وان گرم یا جکوزی خانگی

آب تنی کردن در یک وان گرم یا آب درمانی فوایدی برای سلامتی و تندرستی دارد. بنابراین آب درمانی در وان فقط به بهبود کیفیت زندگی کمک نمی‌کند بلکه می‌تواند به کاهش وزن نیز کمک کند. شواهد علمی جدید نشان می‌دهد که آب درمانی احساس سلامتی را پرورش می‌دهد، پشتیبان عملکرد ورزشی است. ممکن است عملکرد قلب و عروق را افزایش دهد و به راحتی باعث می‌شود احساس بهتری داشته باشید. اگر از بیماری‌هایی مثل پوکی استخوان، دردهای عضلانی، گردش خون ضعیف، مشکلات خواب، سندروم کارپال تونل و بیماری‌های مزمن دیگر رنج می‌برید بهبودی را به راحتی با استفاده از یک وان آب گرم تجربه خواهید کرد.

 

استفاده از وان برای رسیدن به کاهش وزن

در صورت همراه شدن با عوامل مهم و موفقیت آمیز کاهش وزن، شامل رژیم‌های غذایی، ورزش‌های مکرر و تمرین سبک زندگی سالم، شنا کردن در وان و به طور کلی احساس بهتر، می‌توانید شانس خود را در رسیدن به هدف کاهش وزن افزایش دهید. مزایایی که می‌توانید از استفاده‌ی وان به دست آورید فقط کمک به کنترل وزن نیست بلکه سلامت کلی خود را افزایش می‌دهید. آب تنی در وان و جکوزی می‌تواند با روش‌های زیر به هدف کاهش وزن کمک کند:

 • یک ذهن هوشیار و بدن سالم را تقویت می‌کند که برای کاهش وزن مهم هستند.
 • بدن و ذهن شما را آرام می‌کند و استرس و خطرات ناشی از بی‌خوابی و بی‌قراری را کاهش می‌دهد.
 • به عضلات شما کمک می‌کند تا بعد از ورزش و حین ورزش بهبودی پیدا کنند.
 • احساس ناراحتی در عضلات و مفاصل و درد را به خصوص پس از انجام تمرینات ورزشی کاهش می‌دهد.
 • عضلات و مفاصل را تسکین می‌دهد تا به بهبود انعطاف‌پذیری کمک کند و توانایی شما را در حرکت آزاد افزایش می‌دهد.
 • شرایط سلامتی، از جمله دیابت، آرتروز و مولتیپل اسکلروزیس را که ممکن است مانع برنامه‌های کاهش وزن شما شود بهبود می‌بخشد.

 

حرکات کششی و تمرینات آسان در وان و جکوزی

 استراحت کردن و لذت بردن از جت‌های پرفشار آب جکوزی خانگی که بدن خسته شما را می‌شوید آرامش بخش است، وقتی که شما آماده‌ی یک تمرین واقعی در داخل خانه هستید حتی مجبور نیستید از وان داغ خارج شوید.

 وان آب گرم مزایای منحصر به فردی در تناسب اندام فراهم می‌کند. آب گرم باعث افزایش جریان خون در بدن، از جمله عضلات می‌شود. به کاهش انقباض عضلات کمک می‌کند تا دامنه حرکتی و انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشد. همچنین به جلوگیری از آسیب‌های جدید و توانبخشی آسیب‌های گذشته کمک می‌کند.

 

حرکات کششی

در حالی که در وان حمام یا جکوزی داغ خود هستید این حرکات کششی را برای گرم کردن انجام دهید و ماهیچه‌ها، رباط‌ها و بندها را بکشید.

 • بدن خود را بپیچانید: با شانه‌های خود فرو روید. با دست چپ زانوی راست خود را بگیرید و به راست بپیچید. با دست راست، خود را به لبه‌ی وان و جکوزی نگه دارید و به سمت شانه‌ی راست خود نگاه کنید تا کشش را عمیق‌تر کنید. همین کار را در طرف دیگر تکرار کنید.
 • عضلات عقب ران را بکشید: برای گرفتن پای راست خود در زیر آب از هر دو دست استفاده کنید. پای خود را مستقیما در مقابل خود دراز کنید. به طور متناوب پایتان را خم و راست کنید اما زانوی خود را قفل نکنید. در طرف دیگر تکرار کنید.
 • کشش شانه جلو: با هر دو دست لبه جلوی جکوزی یا وان خود را بگیرید. ماهیچه‌های باسن خود را از کف جدا کنید و پایین بیاورید. سعی کنید آرنج‌های خود را نزدیک بدن قرار دهید و دوباره کمی جدا کنید.

چگونه از وان و جکوزی برای کاهش وزن کمک بگیریم؟ورزش

به دلیل خاصیت طبیعی شناوری و مقاومت در برابر آب، ورزش‌های آبی می‌توانند بدون فشار به مفاصل، تمرین خوبی برای کاهش وزن به شما بدهند. اگر می‌خواهید بیش از حد کاهش وزن عضلانی داشته باشید کافی است وزنه‌های ضدآب مچ دست و پا را به تمرین‌های زیر اضافه کنید.

 • روی بخش اصلی خود کار کنید: در حالی که زانوها را تا سینه بالا می‌آورید صندلی خود را با هر دو دست بگیرید. سپس هر دو پا را به طور کامل دراز کنید. پشت خود را صاف و شانه‌های خود را به سمت پایین نگه دارید. برای ورزش بازو هم همین کار را انجام دهید اما باسن خود را برداشته و بدن خود را شناور کنید.
 • پا زدن: درست همانند وقتی که دوچرخه سواری می‌کنید پاهای خود را داخل و خارج کنید. در روش دیگر، زانوها را با زاویه ی 90 درجه خم کنید و زانوها را به سمت سطح آب، بالا و پایین ببرید.
 • بالا بردن بازو: بازوهای خود را در زیر آب غوطه ور کنید و آن‌ها را مستقیما از اطراف خود دراز کنید. ابتدا دستان خود را به هم ببندید. سپس مثل اینکه سعی دارید پرواز کنید بازوهایتان را بالا و پایین ببرید.

 

نکاتی برای استفاده از وان و جکوزی

استفاده‌ی نادرست از وان یا در زمان اشتباه خطرات خود را به همراه دارد. بنابراین برای جلوگیری از آسیب دیدگی، باید با رعایت اصول صحیح اقدامات احتیاطی خود را انجام دهید. این اقدامات عبارتند از:

 • از آب گرم خود در محدوده‌ی دمای مناسب استفاده کنید. (بخوانید: راهنمای تنظیم استاندارد دمای آب وان و جکوزی)
 • در صورت تورم یا عفونت از رفتن به درون وان یا جکوزی خودداری کنید.
 • از ماندن بیش از حد طولانی در وان یا جکوزی داغ خودداری کنید.
 • به توصیه های پزشک برای استفاده از وان داغ در دوران بارداری عمل کنید. (بخوانید: راهنمای استفاده از جکوزی و وان در دوران بارداری)
 • هرگز از دستگاه‌های برقی و اسباب بازی در حالی که در وان داغ هستید استفاده نکنید. (بخوانید: راهنمای کامل استفاده از جکوزی)
 • در صورت احساس خستگی، سرگیجه یا نوشیدن الکل، در هنگام تنهایی از وان استفاده نکنید.
 • نظافت و ضدعفونی وان و جکوزی را به صورت دوره‌ای انجام دهید تا از عدم رسوب آب و سلامت جکوزی و وان خود مطمئن شوید.

ممکن است فقط با استفاده کردن از وان یا جکوزی، کاهش وزن قابل توجهی را مشاهده نکنید. با این وجود، مزایایی که برای سلامتی و تناسب اندام دارد به شما در رسیدن به کاهش وزن و بهبود کیفیت زندگی کمک می‌کند.