انواع آب درمانی که در جکوزی خانگی خود می توانید انجام دهید

۰۸
مرداد

بعد از یک حمام داغ، احساس طراوت و شادابی می‌کنید که این فقط به خاطر تمیزبودن نیست. این احساس آرامش و سبکی به خاطرآب درمانی است و وقتی تجهیزات و تکنیک‌های درست به‌کار گرفته شود، باعث التیام و نیروبخشی بدنتان می‌شود.

آب درمانی، استفاده از آب برای کاربرد درمانی است. آب در دما و فشارهای مختلف و ترکیب با مواد مختلف خاصیت آب درمانی دارد. فیزیوتراپیست‌ها اغلب از جکوزی برای تکنیک‌های مختلف آب درمانی استفاده می‌کنند. انواع مختلف آب درمانی که می‌توانید در جکوزی خانگی خود از آن لذت ببرید چه هستند؟

چهار نوع آب درمانی که می‌توانید در خانه امتحان کنید:

تکنیک‌های مختلفی برای اب درمانی به کار برده می‌شود. برخی از این تکنیک‌ها آسان هستند، مانند فشردن اندام خود در حوله سرد و مرطوب و بعد خشک کردن و پیچیدن در حوله‌ی گرم و خشک. اگرچه این روش‌ها آسان هستند و می‌تواند در خانه انجام شود ولی فروبردن کامل خود در آب گرم و ماساژ بدن با فشار ملایم آب بهترین نتیجه را خواهد داشت.

۱- واتسو (ماساژ درون آبی)

گونه‌ای از آب درمانی است که وقتی زیر آب هستید ماساژ دریافت می‌کنید. جت‌های جکوزی باعث تحریک عضلات و آرامش و کشش آن‌ها می‌شوند.

۲- آب درمانی کنتراست (متضاد)

در این روش با تغییرات دمایی، التهاب و دردهای عضلانی بسیار کاهش می‌یابد. در این نوع از آب درمانی باید به زمان‌بندی توجه کرد و این چرخه‌ی گرما همیشه باید به یک حمام و آب‌کشی آب سرد ختم شود.

برای مثال؛ آب درمانی کنتراست بعد از ورزش، باید با سرد کردن خود به مدت پنج دقیقه با آب سرد یا کیسه آب سرد شروع شود. سپس، شما باید به مدت 20 دقیقه در جکوزی دراز بکشید تا عضلات دوباره گرم شوند که در این مدت درد شما کم کم از بین می‌رود. در نهایت، درمان را با یک دوش آب سرد به مدت پنج تا ده دقیقه‌ی دیگر به پایان برسانید.
به خاطر داشته باشید که دمای آب در این روش باید نه یخ باشد نه در حال جوش، از دمایی که فقط گرم یا خنک و رضایت بخش باشد استفاده کنید.

۳- ورزش در آب

شناور بودن در آب، فشار جاذبه در بدن را کاهش می‌دهد. برای افرادی که به شیو‌های مختلف مشکلاتی دارند ورزش در جکوزی و وان حمام، روشی کاربردی برای فعال بودن است. ورزش در آب شامل حرکات زیادی می‌شود که دردهای مفصلی در آن خیلی کم است.
همچنین، در میان ورزشکاران، نرمش‌های کششی در یک جکوزی و وان حمام به منظور گرم کردن عضلات و جلوگیری از آسیب‌ها در طول یک ورزش سخت، خیلی رایج است.

۴- مدیتیشن (تفکر)

اگرچه مدیتیشن از نوع فیزیکی آب درمانی در نظر گرفته  نمی‌شود اما به طور گسترده‌ای برای تسکین دردها به کار می‌رود. جکوزی‌ها یک محیط ساکت و آرامش‌بخشی را فراهم می‌کنند که با انجام یک مدیتیشن، ثبات ذهنی و روحی تقویت می‌شود.

به عنوان مثال؛ در روش مدیتیشن سریع (scan meditation) که مدیتیشن پیشرفته هم نامیده می‌شود، ذهن بر روی مکان‌یابی قسمت‌هایی از بدن که درد یا تنش دارند تمرکز می‌کند و درد و تنش را از بین می‌برد.
در صورتی که درجکوزی خانگی، یک ورزش خوب این است که جت‌های آب هر نوع درد و تنش در بدن را ازبین می‌برد. در حقیقت، تقریبا همه‌ی اشکال مدیتیشن که آرامش و راحتی جسم را به همراه دارد در جکوزی اتفاق می‌افتد.

چهار نوع آب درمانی که می‌توانید در خانه امتحان کنید

فواید آب درمانی چیست؟

آب درمانی به عنوان روشی برای درمان جسم به کار برده می‌شود و به درمان بیماری‌هایی، مثل آرتروز و فیبرومیالژیا (سندروم درد اسکلتی-عضلانی مزمن است که با درد در سطح گسترده، خستگی و اختلال خواب مشخص می‌شود و علت شناسی آن ناشناخته است) کمک می‌کند. دردهای عضلانی و مفصلی و تنش‌ها با استفاده از جکوزی و وان آب گرم از بین می‌روند. آب گرم و بخار جکوزی و وان که باعث گرم و مرطوب شدن سینوس‌ها می‌شود سردردها و سرماخوردگی‌ها را درمان می‌کند.

چطور از جکوزی خانگی خود برای آب درمانی استفاده کنم؟

استفاده از جکوزی و وان حمام در شب، به منظور آماده‌شدن برای خواب شگفت‌انگیز است. درمان با آب گرم، حرارت درونی بدنتان را خنک و سیگنال‌های خواب را به مغز ارسال می‌کند. ماساژ جت‌های آبی، از پدیدار شدن ناگهانی هر دردی در شب جلوگیری و خواب عمیقی را به دنبال دارد.
بزرگترین مزیت آب درمانی با جکوزی خانگی، استراحت و آرامشی است که به ما می‌دهد. استرس که باعث ایجاد بیماری‌های زیادی می‌شود، بهترین درمان برای خلاصی از آن، دراز کشیدن در جکوزی است.