آیا در دوران بارداری می‌شود از جکوزی استفاده کرد؟ راهنمای جامع

۲۹
اردیبهشت

بارداری می‌تواند یک اتفاق فوق العاده، هیجان انگیز و زیبا در زندگی هر کسی باشد، اما همچنین می‌تواند یک زمان مملو از نگرانی، ناراحتی و حتی درد باشد. ممکن است پیش از بارداری برای حتی جزئی‌ترین درد هم از جکوزی استفاده کرده باشید تا درد را تکسین دهید، اما اکنون که باردار هستید شاید فکر کنید که آیا انجام چنین کاری اصلا ایده خوبی است؟ احتمالا شما در حین بارداری توصیه‌های مختصری در مورد استفاده از جکوزی شنیده باشید. برای روشن شدن مسئله، ما این تحقیق را برای شما انجام داده‌ایم و به شما کمک می‌کنیم تا به جواب این سؤال مهم برسید:

آیا می توانید در حین بارداری از جکوزی استفاده کرد؟

 

توصیه پزشکان

اگر از متخصصان زنان و زایمان در مورد آنچه زنان باردار می‌توانند و یا نمی‌توانند انجام دهند سؤال کنید، احتمالاً هرکدام از این عبارت استفاده می‌کنند: «همه چیز در حد اعتدال». یک زن باردار می‌تواند قهوه را با اعتدال بنوشد. او می‌تواند ورزش کند… با اعتدال. هنگام استفاده از جکوزی، احتمالاً پزشک کم و بیش همین مسئله را به شما می‌گوید: یک زن باردار می‌تواند از جکوزی استفاده کند اما با رعایت موارد و شرایط.

گرچه انواع مختلف جکوزی برای استراحت و تسکین درد بسیار عالی هستند اما در صورت عدم دقت و بررسی شرایط استفاده از آن می‌توانند خطرناک باشند. جکوزی می‌تواند باعث هیپرترمی شود که باعث افزایش دمای غیر طبیعی بدن می‌شود و شرایطی است که می‌تواند عوارض جدی برای حاملگی ایجاد کند. شما می‌توانید با رعایت موارد احتیاطی دقیق، قبل از ورود به جکوزی، از فشار خون و سایر عوارض جلوگیری کنید، که در این مقاله به طور مفصل توضیح خواهیم داد. همچنین در مورد چگونگی کاهش خطرات استفاده از جکوزی در دوران بارداری، توصیه‌هایی را برای شما فراهم می‌آوریم تا شرایط استفاده را برای شما و نوزاد دلبندتان راحت‌تر کنیم.

 

میزان دمایی که باید در نظر داشته باشید: مقدار دمای جکوزی چقدر باید باشد؟

به طور کلی، هیپرترمی (افزایش غیرطبیعی دمای بدن) در ۴۰ درجه سانتی‌گراد رخ می‌دهد. با این حال، طبق گفته متخصصان اطلاعات جنین شناسی، دمای بدن  ۳۸ درجه برای زنان باردار و جنین آن‌ها بسیار بالاست، به خصوص اگر مدت طولانی ادامه یابد. منابع دیگر، مانند کالج آمریکایی متخصص زنان و زایمان، اظهار داشتند که زنان باردار هرگز نباید اجازه دهند دمای اصلی بدن آن‌ها بالاتر از 39 درجه افزایش یابد. کمیسیون ایمنی ایالات متحده (CPSC)، درجه حرارت مناسب جکوزی برای زنان باردار را حتی پایین‌تر و در حدود 37 درجه توصیه می‌کند. گرچه درجه حرارت جکوزی‌ها متفاوت است، اما هر یک از این سازمان‌ها به طور کلی نسبت به استفاده خاص از جکوزی در حین بارداری احتیاط‌های لازم را هشدار می‌دهند.

براساس کمیسیون ایمنی ایالات متحده (CPSC)، میانگین دمای جکوزی ۴۰ درجه سانتی‌گراد است. برای یک فرد بالغ سالم و کامل، سکته مغزی می‌تواند در جکوزی با دمای آب ۴۱ درجه رخ دهد. برای جنین تازه در حال رشد، آسیب‌ها میتوانند خیلی قبل از رسیدن به این درجه حرارت رخ دهند.

استفاده از جکوزی در ابتدای بارداری

حمام خود را به یک جکوزی با کیفیت مجهز کنید

دستورالعمل های استفاده از جکوزی با توجه به سن فرد و وضعیت فعلی سلامتی متفاوت است. بنابراین توصیه‌های لازم جهت استفاده از جکوزی بسته به اینکه در کدام مرحله از بارداری هستید، متفاوت است. بنابراین قبل استفاده از جکوزی باید بدانید که جنین تا چه مرحله‌ای رشد یافته است.
مطالعات ذکر شده در گزارش Hyperthermia و بارداری OTIS به طور خاص به بررسی اثرات طولانی مدت قرار گرفتن در معرض (بیش از  10 دقیقه) در دمای بالا در هفت هفته اول بارداری می‌پردازد. یافته‌ها نشان می‌دهد که زنان تحت این شرایط در معرض خطر بیشتری برای زایمان نوزادانی با نقایص لوله عصبی هستند، که می‌تواند منجر به وجود آمدن شرایطی برای نوزاد تحت عنوان اسپینا بیفیدا (بیرون‌زدگی نخاع از حفره باز در ستون فقرات) و آنسفالی (التهاب حاد بافت مغزی) گردد. در حالی که این مطالعات معمولاً داشتن تب برای مادر را بهتر از قرار گرفتن در شرایط مذکور می‌دانند. اکنون می‌توانید درک کنید که نگرانی‌ها و احتیاط‌های متخصصان در زمان بارداری و حساسیت در خصوص استفاده درست از جکوزی از کجا ناشی می‌شود.

 

استفاده از وان گرم در سه ماهه دوم و سوم

سه ماهه اول عموماً با حالت تهوع و ناخوشی‌های صبحگاهی مشخص می‌شود، اما تا سه ماهه دوم و سوم این حالت ادامه دارد تا زمانی‌که ناراحتی جسمی (و احتمالاً عاطفی) شروع می‌شود. در این زمان است که زنان باردار غالباً تمایل به استفاده از آب گرم دارند و چه بهتر که این آب گرم با جت‌های آرامش بخش جکوزی همراه شود. توصیه در این مرحله: هنوز هم با احتیاط ادامه دهد. 
در حالی که مطمئناً خطرات کمتری نسبت به سه ماهه اول وجود دارد، اما همچنان نگرانی‌هایی مربوط به سلامتی مادر و جنین هست که باید با رعایت اصول پزشکی رفع گردد. به طور کلی زنان باردار در معرض خطر کمبود آب بدن، فشار خون پایین و سرگیجه هستند که بسیاری از آن‌ها در اثر گرمای شدید تشدید می‌شوند. اگر دمای مرکزی بدن شما بیش از حد بالا برود، ممکن است دچار سرگیجه و ضعف خود و یا کودک شوید. در این مرحله نوشیدن مقدار زیادی آب، استفاده از نرده‌های دستی در اطراف جکوزی یا استفاده از همراه، مهم است و در صورت گذراندن وقت در جکوزی، باید به علائمی که بدن به شما هشدار می‌دهد، توجه داشته باشید.

استفاده از جکوزی در دوران بارداری

آیا جکوزی می‌تواند باعث سقط جنین شود؟

از آنجایی که تحقیقات توانسته است ارتباط بین هیپرترمی و نقایص هنگام تولد به دلیل تب را نشان دهد اما مطالعات ربط آن به سقط جنین را قطعی نمی‌داند. مطالعه‌ای در سال 1985 توسط دانشگاه جان هاپکینز انجام شد که نشان می‌دهد فشار خون در سه ماهه اول می‌تواند یک عامل خطر مرتبط با سقط جنین باشد. با این حال، این مطالعه توسط یک تحقیق دانمارکی که در مقیاس بزرگتری انجام شده بود در سال 2002 مورد اعتراض قرار گرفت بدین منظور که هیچ مدرکی در خصوص این ارتباط پیدا نشده است.

شرایط هر حاملگی متفاوت است، هر زنی ساختار فیزیکی و روحی متفاوتی نسبت به دیگر زنان دارد و هر کودکی که متولد شده یا نشده با سایرین متفاوت است. به همین دلیل، همیشه باید با پزشک خود مشورت کنید و به توصیه‌های سختگیرانه ای که برای مادران در انتظار کودک بیان شده است، گوش فرا دهید.

کاهش خطرات سلامتی ناشی از گرگرفتگی در حین بارداری

اگر از پزشک خود سؤال کنید که آیا می‌توانید در حین بارداری از جکوزی استفاده کنید و آنها می گویند بله، بی درنگ شروع به استفاده نکنید. موارد احتیاطی وجود دارد که باید برای جلوگیری از آسیب رساندن به کودک یا حتی خودتان رعایت کنید:

 • دمای جکوزی خود را بیش از 37 درجه سانتی‌گراد تنظیم نکنید، فقط برای این که احتیاط کنید.
 • یک دماسنج را همیشه در آب نگه دارید تا بتوانید دما را رصد کنید.
 • زمان استفاده از جکوزی را به میزان 10 دقیقه محدود کنید.
 • اگر احساس ناراحتی، داغی، سرگیجه یا ضعف کردید، از آب خارج شوید. همچنین، اگر شروع به عرق کردن می‌کنید، زودتر جکوزی را ترک کنید.
 • از نشستن در ورودی که آب تازه گرم شده که وارد جکوزی می‌شود خودداری کنید (مجاری ورودی معمولاً در قسمت صندلی آب‌گرم و جت کف قرار دارند).
 • اگر فقط پاهایتان را در جکوزی قرار می‌دهید، همان مقدار 10 دقیقه برای ماندن در جکوزی کافیست.
 • اگر بارداری شما پیچیده است و یا شرایط سلامتی مزمن دارید، از جکوزی به هیچ عنوان استفاده نکنید.

 

حمام گرم هنگام بارداری

اگر نیاز به استراحت و آب گرم دارید، و نگران سلامت خود و کودکتان هستید، نگران نباشید می‌توانید بجای استفاده از آب گرم جکوزی، از حمام گرم استفاده کنید. استفاده از حمام گرم نسبت به استفاده از جکوزی به دو دلیل متفاوت است. اول، وقتی در حمام می‌نشینید، بیشتر بدن شما (بازوها و زانوها) خارج از آب قرار دارد، به این معنی که گرمای بدن شما از حد مجاز بالاتر نمی‌رود. دوم، وقتی در حمام شیر آب را می‌بندید، فضای حمام دمای خود را از دست داده و ملایم می‌شود. بعد از گذشت تنها 10 دقیقه در حمام گرم، دمای بدن شما در اکثر موارد در حدود ۳۷ درجه یا پایین تر خواهد بود که این یک دمای مطمئن برای شما و نوزاد است. از طرف دیگر در جکوزی‌ها، دائماً آب گرم در حال چرخش و در جریان است، به این معنی که خود وان هرگز خنک نمی شود.

 

حرف آخر اینکه اگر وسوسه شده‌اید که استرس یک روز کاری را کم کنید یا خستگی یک تمرین صبحگاهی را از بین ببرید حتی درد و رنج حمل دوران بارداری را کاهش دهید، این شیوه‌های موثر و مفید را به خاطر بسپارید:

 • سعی کنید در سه ماهه اول بارداری از جکوزی استفاده نکنید. (هرچند همانطور که قبلا اشاره شد با رعایت نکات پزشکی امکان استفاده از جکوزی در این دوران وجود دارد).
 • دمای آب گرم را در دمای پایین تر از 3۷ درجه سانتی‌گراد نگه دارید.
 • هربار بیش از 10 دقیقه در جکوزی نمانید.
 • در طی این 10 دقیقه دمای آب و دمای بدن خود را کنترل کنید.
 • اگر احساس گرما می‌کنید، شروع به عرق کردید، دچارسرگیجه شدید یا علائم گرمای بیش از حد را احساس کردید، سریعا جکوزی را ترک کنید.

 

فارس وان به عنوان تولیدکننده نمونه جکوزی، وان و محصولات حمام، همواره سلامت جامعه را در اولویت کاری خود قرار داده و با تست‌های مختلف، کیفیت و ایمنی محصولات را مورد آزمایش قرار داده است. فارس وان با ارائه تنوع بالایی از محصولات جکوزی خانگی و وان حمام، محصولاتی قابل رقابت با نمونه‌های با کیفیت خارجی ارائه کرده است. در صورت تمایل می‌توانید مدل‌های مختلف محصولات را در وبسایت فارس وان مشاهده کنید، از نظر ابعاد و قیمت بررسی و در صورت تمایل پس از سفارش، رایگان درب منزل تحویل بگیرید.

کلیه محصولات وان و جکوزی فارس وان دارای ضمانت بی قید و شریط ۵ ساله و خدمات پس از فروش ۱۰ ساله هستند. جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره‌های پشتیبانی و کارشناسان فنی فارس وان تماس بگیرید.