چگونه هم تفریح کنیم هم وزن کم کنیم

۲۱
اردیبهشت

صرف نظر از نوع هدفی که برای کاهش وزن خود دارید، راهکارهای مفیدی برای کمک به شما در رسیدن به این هدف وجود دارد. کاهش وزن تقریباً همیشه دغدغه اکثر افرادی بوده و هست که به سلامتی و فرم بدن خود اهمیت می‌دهند و این امر همیشه نیاز به ایجاد تغییر در سبک زندگی دارد. با توجه به این که روش‌هایی مانند تغییر رژیم غذایی، شروع به تمرین در باشگاه، دویدن در خارج از خانه یا حتی مراجعه به استخر و یادگیری شنا، راه‌هایی برای سوزاندن کالری و دفع چربی‌های ناخواسته هستند، ولی به دلیل مشکلاتی که در انجام این موارد وجود دارد شاید شما را در نیمه راه خسته و یا پشیمان کند.
به احتمال زیاد پیدا کردن یک برنامه کاهش سریع وزن که هم تغییرات واقعی ایجاد کند و هم با تلاش کمتری از طرف شما برای رسیدن به هدف انجام شود، دشوار و یا غیرقابل انجام باشد. با این وجود، وقتی از یک روش صحیح پیروی کنید، به این نتیجه می‌رسید که یکی از روش‌های شگفت‌آور و لذت‌بخش که می‌تواند شما را در رسیدن به هدف کاهش وزن یاری کند، استفاده از یک جکوزی با کیفیت است.

 

مزایای آب تنی در جکوزی

جکوزی یکی از عواملی است که باعث کاهش اصولی وزن می‌شود، ایجاد سلامت و بهبودی ساختار بدن با استفاده از کنترل و مدیریت استرس. به عبارت دیگر سلامت روح و روان شما تاثیر مستقیمی بر روی متابولیسم و ساختار فیزیکی بدن دارد. حال آنکه شما با استفاده از خواص درمانی آب داغ جکوزی به راحتی می‌توانید زمانی را برای استراحت و کاهش استرس خود اختصاص دهید که این امر می‌تواند مستقیما بر روی عملکرد بدن در جهت کاهش وزن تاثیر بگذارد. بنابراین، آب‌درمانی (هیدروتراپی) با جکوزی نه تنها در بهبود کیفیت زندگی بلکه به کاهش وزن شما نیز کمک ‌می‌کند.
شواهد علمی اخیر نشان می‌دهد که هیدروتراپی باعث بهبود احساس سلامتی در بدن می‌شود، از عملکرد ورزشی حمایت می‌کند، همچنین می‌تواند عملکرد قلبی عروقی را بهبود دهد و به شما احساس راحتی و آرامش بیشتری بخشد. اگر احساس خوبی ندارید، احساس می‌کنید که نمی‌توانید ورزش کنید یا به درستی غذا بخورید، اگر از مشکلات پزشکی و سلامتی مانند پوکی استخوان، گردش ضعیف خون در بدن، مشکلات خواب و سایر بیماری‌های مزمن رنج می‌برید، می‌توانید به سادگی با استفاده منظم و متناوب از جکوزی، تاثیرات بهبود دهنده آن را در بدن خود کاملا احساس کنید.

 

طریقه استفاده از جکوزی برای کاهش وزن

استفاده از آب داغ جکوزی نه تنها به کنترل وزن کمک می‌کند، بلکه به طور کلی سلامت و رفاه شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در ابتدا باید این موضوع را درنظر داشته باشید که یک ذهن هوشیار و یک بدن سالم، عواملی هستند که برای کاهش وزن بسیار مهم و ضروری‌اند. در ادامه به برخی از مزایایی که از طریق آن می‌توان با آب تنی در جکوزی به کاهش وزن بدن کمک کرد، اشاره شده است:

  • هنگام استفاده از آب گرم جکوزی ذهن شما ناخودآگاه احساس راحتی بیشتری دارد و این امر باعث کاهش سطح استرس، ایجاد جریان خون مناسب و آرامش در بدن می‌گردد.
  • بعد از تمرینات ورزشی و یا حتی مابین تمرینات، عضلات خود را در آب داغ جکوزی شل کنید تا بدن احساس آرامش بیشتری داشته باشد. این امر باعث کاهش درد عضلات و مفاصل به خصوص بعد از تمرینات ورزشی می‌شود.
  • دمای ایجاد شده در جکوزی، عضلات و مفاصل را تسکین می‌دهد تا به بهبود انعطاف پذیری کمک کند و توانایی بدن در انجام حرکات کششی و آزادنه را افزایش ‌دهد.
  • در صورت استفاده اصولی از جکوزی موارد بیماری‌زا مانند دیابت، آرتروز و مشکلات قلبی عروقی که اجازه نمی‌دهد کاهش وزن استانداردی داشته باشید، بهبود یافته و مستقیما بر روی تناسب اندام شما تاثیرگذار می‌باشد.

 

تمرینات و حرکات کششی آسان در جکوزی

همانطور که با استفاده از جت‌های آب گرم جکوزی در حال استراحت کردن و لذت بردن هستید می‌توانید آماده یک تمرین واقعی برای آماده‌سازی بدن شوید بدون اینکه مجبور باشید جکوزی را ترک کنید.
جکوزی خانگی، ویژگی‌های منحصر به فردی برای تناسب اندام شما دارد. آب گرم باعث افزایش جریان خون در بدن، از جمله در عضلات می‌شود. این اتفاق کمک می‌کند تا تنش کاهش یابد و بدن دامنه حرکت و انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشد. همچنین در جلوگیری از آسیب‌هایی که ممکن است ایجاد شوند و البته توانبخشی آسیب‌های گذشته کمک می‌کند.

 

کشش

در حالی که در جکوزی هستید، سعی کنید با انجام حرکات کششی دمای بدن را افزایش دهید و به نوعی بدن خود را گرم کنید تا آماده انجام تمرینات اصلی شوید. مدت زمان این حرکات را افزایش دهید تا ماهیچه ها و عضلات کاملا کشیده شوند.

چرخش نیمه بالایی بدن: تا قسمت شانه‌های خود در جکوزی بنشینید. زانوی راست را با دست چپ بگیرید و به راست بچرخید. دست راست خود را روی لبه جکوزی قرار دهید بطوری که تکیه‌گاه شما باشد و به سمت شانه راست خود نگاه کنید تا کشش بیشتری را ایجاد نمایید. همین کار را برای طرف دیگر بدن هم انجام دهید.

کشش در قسمت همسترینگ: از هر دو دست برای گرفتن پای راست خود در زیر آب استفاده کنید. پای خود را مستقیماً در مقابل خود قرار دهید. انعطاف پذیری متناوب داشته باشید و تمرکز به روی پایتان باشد اما زانوی خود را قفل نکنید. دقیقا همین کار را برای پای بعدی انجام دهید.

کشش سر شانه: با هر دو دست، لبه جلوی صندلی جکوزی را بگیرید. همچنین می‌توانید از لبه جکوزی استفاده کنید. باسن را در حالی که در دستان خود کشش ایجاد کرده اید از کف جکوزی بلند کنید و سعی کنید فشار رو به عقب داشته باشید تا سرشانه‌ها کاملا کشیده شوند. سعی کنید آرنج‌های خود را نزدیک به بدن نگه دارید.

تمرینات

به دلیل خواص طبیعی و حالت مقاومتی آب، ورزش‌های آبی می‌توانند بدون اینکه زحمت زیادی را برای شما بوجود آورند، تمرین خوبی برای کاهش وزن باشند. اگر می‌خواهید کاهش وزن بیشتری داشته باشید، کافی است به تمرین‌های زیر وزنه را هم اضافه کنید.

تمرین بر روی ماهیچه‌ها: در حالی که زانوها را تا سینه بالا می‌آورید، صندلی جکوزی را با هر دو دست بگیرید. سپس، هر دو پا را به طور کامل بکشید. پشت خود را صاف و شانه‌های خود را به سمت پایین نگه دارید. اگر می‌خواهید این تمرین را برای بازو هم انجام دهید، همین کار را تکرار کنید اما باسن خود را برداشته و بدن خود را شناور کنید.

حرکات پا: درست همانطور که دوچرخه سواری می‌کنید، پاهای خود را به داخل و خارج بزنید. از طرف دیگر، زانوها را با زاویه 90 درجه خم کنید و زانوها را به سمت سطح آب بالا و پایین کنید.

بالابردن بازو: بازوهای خود را در زیر آب غوطه‌ور کرده و مستقیماً به طرف خود بکشید. ابتدا دستان خود را به هم متصل کنید. سپس، بازوهای خود را مانند حالتی که می خواهید پرواز کنید، به حالت بال زدن بالا و پایین کنید. با اینکار قفسه سینه، عضله دوسر بازویی، ماهیچه سه سر و شانه های خود را درگیر کرده‌اید.

 

چگونه با استفاده از جکوزی هم تفریح کنیم هم وزن کم کنیم

 

نکاتی در مورد استفاده از جکوزی

استفاده از جکوزی به طور نادرست یا در زمان اشتباه، خطرات خود را به همراه دارد. بنابراین، برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی، باید با رعایت مراحل صحیح، اقدامات احتیاطی خود را انجام دهید که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره شده است:

 

ممکن است فقط با آب تنی معمولی در جکوزی، کاهش وزن قابل توجهی را مشاهده نکنید. با این وجود، مزایایی که سلامتی و تناسب اندام دارد به شما کمک می‌کند تا به اهداف کاهش وزن خود نزدیک‌تر شوید و کیفیت زندگی خود را بهبود بخشید.