جکوزی بعد از یک تمرین ورزشی چه فوایدی برای سلامتی بدن دارد؟

۰۱
اردیبهشت

علم ثابت کرده است که جکوزی مزایای مختلفی برای سلامتی شما به همراه دارد و یکی از راه‌های اصلی برای ریکاوری بدن و عضلات، بعد از تمرین ورزشی است. ثابت شده است که آب تنی در جکوزی علاوه بر ایجاد آرامش و تسکین دردهای عضلانی و استخوانی، در بهبود عملکرد عضلات، کاهش درد مفاصل و تنظیم خواب موثر است.

 

ترفند بازیابی عضلات با استفاده از جکوزی

زمانی که وقت خود را در جکوزی می‌گذرانید، بدن شما دچار تغییراتی در گردش خون، میزان متابولیسم و دمای بدن می‌شود.

در سراسر جهان بسیاری از سالن‌های بدنسازی معتبر و مراکز تفریحی امکاناتی همچون جکوزی در خود دارند. علاوه بر این، ممکن است بعد از تمرین از خود سؤال کرده باشید که آیا جکوزی (یا وان حمام) برای شما مناسب است یا خیر. فیزیوتراپی‌ها اغلب برای کاهش درد مفاصل و ماهیچه‌ها، هیدروتراپی (آب درمانی) را توصیه می‌کنند و حتی می توان از آن برای بهبود بازیابی تمرین (ریکاوری) استفاده کرد.

مطالعه‌ای که در مجله کاوش استقامت و آمادگی منتشر شده است، استفاده از جکوزی بعد از انجام تمرین از آسیب بافت الاستیک یا همان بافت کششی جلوگیری می‌کند. میوگلوبین، پروتئین ماهیچه‌ای که پس از آسیب دیدگی عضلات وارد خون می شود، در تست افرادی که بعد از تمرین از جکوزی استفاده می‌کردند، مقدار کمتری وجود داشت. به عبارت دیگر خیلی نیازی به میوگلوبین برای ترمیم عضلات نبوده و خاصیت درمانی جکوزی به کمک عضلات بدن شما می‌آید.

علاوه بر این، یک عامل بزرگ در اثربخشی بازیابی بدن بوسیله جکوزی بعد از تمرین، «زمان‌بندی» است.

پس از یک تمرین پایدار، استراحت در جکوزی کاملاً مناسب و عالی به نظر می‌رسد. با این حال، برای کاهش التهاب عضلات و استفاده بیشتر از تجربه حضور در جکوزی، بهتر است صبر کنید تا ماهیچه‌ها خنک شوند و ضربان قلب شما به حالت عادی کاهش یابد. به عبارت دیگر بعد از ورزش بهتر است در ابتدا با استفاده از حرکات کششی بدن خود را سرد کرده و سپس از جکوزی استفاده کنید.

تحریک جریان خون به عضلات ملتهب با استفاده از آب سرد قبل از استفاده از جکوزی بهترین نتایج را دارد. برای مدت زمان 10 یا ۱۵ دقیقه از یک دوش آب سرد استفاده کنید و به دنبال آن 10 تا 20 دقیقه در جکوزی قرار گیرید. این عمل می‌تواند بدن شما را بعد از تمرینات سخت و خستگی زیاد نجات دهد و باعث کاهش درد عضلات روز بعد از ورزش گردد.

مزایای استفاده از جکوزی

استفاده از جکوزی جهت گرم کردن

ورزش کردن بدون گرم کردن بدن با حرکات کششی، اساسا یک دلیل شایع در آسیب‌های ناشی از تمرین است. دوندگان و ورزشکارانی که تمرینات کامل بدن را انجام می‌دهند می‌دانند که جهت جلوگیری از آسیب دیدگی، باید عضلات و تاندون آنها گرم و آرام باشد.

جکوزی رگ‌های خونی را گشاد می‌کند تا جریان خون به سمت اندام شما و ماهیچه های گرم افزایش یابد تا تنش و درگیری عضلات را کاهش دهد. بنابراین، یک آب تنی 10 دقیقه‌ای در جکوزی همراه با حرکات کششی، درواقع آماده سازی مناسبی برای استفاده از وزنه‌های سنگین و حرکات تکراری بدن است.

اگر بعد از گذراندن وقت در جکوزی، حالت خاصی از شادابی و جنبش را تجربه کردید، تعجب نکنید. این فقط یکی دیگر از مزایای گرما و ماساژ بدن است که توسط جکوزی امکان پذیر است.

 

تنظیم خواب

آیا تاکنون توجه کرده‌اید که بدن شما پس از استفاده از جکوزی، چگونه میل شدیدی به راحتی و آرامش دارد؟ دقیقا مانند حالتی که روی یک مبل راحتی دراز کشیده و در آرامش ذهنی و جسمی هستید.

برای بسیاری از افرادی که بی‌خوابی یا خواب نامنظمی دارند، جکوزی می‌تواند بهترین چیز برای کمک به آمادگی برای خواب باشد.

مطالعه ای که توسط مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی منتشر شده است، افرادی را نشان می‌دهد که بعد از استفاده از جکوزی، عمیق تر و راحت‌تر به خواب رفته‌اند. این روش که در این مطالعه به عنوان «گرم کردن بدن منفعل» (PBH: Passive Body Heating) ذکر شده است، با استفاده از جکوزی به راحتی حاصل می‌شود.

همچنین باعث جلوگیری از دردهایی که ممکن است در اواسط شب به سراغ بدن بیاید، می‌شود.

ایجاد یک برنامه منظم برای استفاده از جکوزی مخصوصا بعد از ظهر باعث تقویت چرخه منظم خواب و خواب عمیق و آرامش بخش می‌شود. این خواب بهتر، به نوبه خود به عضلات شما کمک می‌کند تا سریعتر بهبود یابند تا بتوانید زودتر دوباره آمده به کار و فعالیت شوند.

 

ایجاد زمانی برای استراحت و مراقبت از خود

آرامش و تأمل در سکوت، ضروریاتی است که بسیاری از افراد آن را تأیید می‌کنند. جکوزی به هر کسی اجازه می‌دهد تا برای مدتی از جهان پیرامون خود فاصله بگیرد، ذهن خود را پاک کند و اجازه دهد تمام استرس‌های موجود از بدن شما خارج شود.

در حالی که در جکوزی یا وان حمام هستید، شما می‌توانید با مطالعه کتاب مورد علاقه خود آرامش بیشتر و موثرتری را به بدن بخود بدهید و اجازه دهید ذهن شما بدون نگرانی، آزادانه به حرکت درآید.

بعضی اوقات بزرگترین فواید سلامتی در استفاده از جکوزی، ایجاد یک زمان تنهایی برای فراموش کردن هر چیز دیگری و بازیابی فیزیکی و روحی خود با چیزهای خوب است.