راهنمای کامل تنظیم دمای استاندارد جکوزی و وان حمام

۰۵
فروردین

قرن‌هاست که مردم از آب برای شستشوی بدن و تفریح استفاده می‌کنند تا به آن‌ها کمک کند احساس بهتری داشته باشند، درد را تسکین دهد و از استرس خلاص شوند. امروزه جکوزی‌ها علاوه بر این که شرایط درمانی ویژه‌ای را برای مردم فراهم کرده‌اند، باعث ایجاد زمانی برای تفریح و همچنین مکان مناسبی برای استراحت در آب گرم شده‌اند.

به هر حال، اگر شما صاحب یک جکوزی یا وان در حمام خود هستید، ممکن است از میزان دمای استاندارد آب جکوزی اطلاعی نداشته باشید. در جکوزی‌های تیپ ۵ یا قیمت بالاتر، امکان تنظیم دمای آب بوسیله تجهیزات نصب شده روی جکوزی امکان‌پذیر است. اما اگر شما در حمام خود جکوزی تیپ‌های پایین‌تر یا وان حمام دارید، می‌توانید به وسیله مدل‌های مختلف دماسنج که در بازار با قیمت پایین در دسترس هستند میزان دمای آب را بسنجید.

 

پس، دمای آب در جکوزی‌ها چقدر گرم باشد؟

طبق یک استاندارد کلی، دمای آب در جکوزی و وان، ۳۲ الی ۴۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. بسته به آنچه که شما ترجیح می‌دهید، سن و سلامتی شما، باید جکوزی خود را در دمای مختلفی در محدوده ذکر شده نگه دارید.

برای هر وضعیتی که در ادامه آمده است، از بهترین دمای جکوزی مطلع شوید.

 

درجه حرارت ایده آل جکوزی برای استراحت

بیشتر استفاده‌کنندگان جکوزی می‌دانند که بهترین دمای بین ۳۸-۴۰ درجه سانتی‌گراد است. با این حال، برخی دوست دارند آب در دمای 32 درجه سانتی‌گراد باشد و برخی گرم‌تر از آن تا ۴۰ درجه.

چند دما را امتحان کنید و ببینید بهترین چیزی که دوست دارید چیست. هیچ چیز بهتر از یافتن این احساس «درست» در جکوزی نیست. هرآن‌چه که حس و حالتان را در هنگام استفاده از جکوزی خوب می‌کند، معمولا دمای مناسب بدن شماست. همچنین به‌طور معمول باید دمای جکوزی را متناسب با فصل و شرایط آب و هوا تغییر دهید. در زیر چند نمونه از دماهای قابل تنظیم برای زمستان و تابستان آورده شده است.

 

دمای جکوزی در زمستان

اگرچه قطعاً نیاز نیست، اما بسیاری از دارندگان جکوزی دوست دارند درجه حرارت را در ماه‌های سرد زمستان افزایش دهند. به عنوان مثال، ممکن است برخی، تفاوت شدید بین دمای آب و هوای بیرون و دمای جکوزی را دوست داشته باشند و از دید آن‌ها ممکن است بیرون آمدن از جکوزی ۴۰ درجه و رفتن به دمای ۲۰ درجه سانتیگراد یک درمان عالی برای سیستم ایمنی بدن باشد. برخی دیگر، یک تغییر ملایم‌تر را دوست دارند. آن‌ها اعتقاد دارند که باید جکوزی در زمستان ۳۸ درجه و در تابستان ۳۷ درجه نگه داشته شود.

 

دمای جکوزی در تابستان

اگر در آب و هوای به نسبت گرم‌تری زندگی می‌کنید، در طول تابستان اندکی دما را کاهش دهید و ببینید که برای شما چگونه عمل می‌کند. نگه‌داشتن دمای جکوزی زیر ۳۶ درجه می‌تواند طراوت بخش باشد درحالی که همچنان آب گرم برای شما مهیاست تا احساس آرامش کنید و از آن لذت ببرید. معمولا در تابستان بین دمای ۳۵-۳۶ مناسب است.

 

میزان دمای امن و استاندارد جکوزی

در حین استفاده از جکوزی، ایمن ماندن در دمای مناسب نیز اهمیت دارد. CPSC (کمیسیون ایمنی کالای مصرف کننده) توصیه می‌کند هرگز دمای جکوزی بیشتر از ۴۰ درجه سانتی‌گراد تجاوز نکند. دمای ۴۱ درجه یا بالاتر می‌تواند به طور بالقوه منجر به گرمازدگی شود. برای امنیت بیشتر، معمولا جکوزی‌های دارای دماسنج داخلی به شما اجازه نمی‌دهند که دمای بالاتر از ۴۰ درجه را تنظیم کنید.

 

به خاطر داشته باشید که سن و سلامتی شما همچنین می‌تواند محدوده ایمن دما را تحت تاثیر قرار دهد. در اینجا چند عامل مورد بررسی قرار می‌دهیم:

برای کودکان

اگر کودکان از جکوزی استفاده می کنند، دمای توصیه شده حدود ۳۵ درجه سانتی‌گراد یا کمتر است. بنابراین نباید بیش از حد گرم شوند. همچنین اجازه ندهید کودکان بیش از ۱۵ دقیقه در جکوزی بمانند. همچنین توصیه می‌شود که بچه ها در صندلی کودک قرار گیرند یا از صندلی‌هایی استفاده شود که قابلیت خنک شوندگی دارند و اندازه آن‌ها کمتر از عمق آب است.

برای بزرگسالان

اگر از هرگونه مشکل سلامتی، به ویژه مشکلات قلبی رنج می‌برید، قبل از استفاده از جکوزی، با پزشک خود مشورت کنید. پزشک ممکن است استفاده از جکوزی را در دمای پایین‌تر توصیه کند. هیدراته ماندن نیز مهم است، بنابراین همیشه یک بطری آب در نزدیکی خود نگه دارید. اگر جراحی قلب باز انجام داده‌اید یا دارای باتری قلب هستید، توصیه ما این است که هرگز بدون مشورت با پزشک از جکوزی استفاده نکنید.

هنگام بارداری

در صورت بارداری باید قبل از استفاده از جکوزی حتما با پزشک خود مشورت کنید. هرگز از دمای 38 درجه سانتی‌گراد تجاوز نکنید و مدت زمانی را که در جکوزی می‌گذرانید محدود کنید.

 

سخن آخر اینکه جکوزی می‌تواند یک روش عالی برای استراحت و بهبود زندگی شما باشد. لذت ببرید.