راهنمای کامل استفاده و نگهداری صحیح و امن از جکوزی در خانه

۱۰
بهمن

سپری کردن وقت در وان و جکوزی بسیار سرگرم کننده است و همچنین می‌تواند استرس را کاهش داده و گرفتگی عضلات شما را از بین ببرد. با این وجود، پیروی از روش‌های ایمنی برای جلوگیری از شیوع میکروب و بیماری‌ها، حفظ دمای مناسب بدن و جلوگیری از آسیب دیدگی بسیار مهم است. اگر صاحب وان یا جکوزی در خانه هستید، برای حفظ امنیت و شادابی، باید اقدامات احتیاطی مناسب را انجام دهید. اگر همه افراد خانواده از یک جکوزی استفاده می کنید، مراحل اولیه ایمنی را دنبال کنید تا بتوانید با خانواده خود اوقات خوشی را در جکوزی داشته باشید.

برای استفاده از جکوزی این موارد را رعایت کنید:

 

قبل از ورود به جکوزی، دوش بگیرید

۱- قبل از ورود به وان یا جکوزی، دوش بگیرید.

داشتن یک شستشوی مناسب قبل از ورود به جکوزی، شما را از شر تعریق و باکتری های پوستی خلاص می‌کند. هنگام شستشو، حتماً موادی مانند لوسیون، دئودورانت و کرم که می توانند اثر بخشی ضدعفونی کننده جکوزی و آب را کاهش دهند، از بدن پاک کنید.

 

مدت زمانی که در جکوزی می گذرانید را محدود کنید.

۲- در حین استفاده از وان و جکوزی، دمای مناسب را حفظ کنید.

حداکثر درجه حرارت در جکوزی بستگی به چند عامل مختلف دارد. دمای ایده آل وان گرم برای بزرگسالان 38 درجه سانتیگراد است. برای کودکان حداقل 10 سال، درجه حرارت نباید بالاتر از 37 درجه سانتیگراد باشد. به عنوان یک قاعده کلی، جکوزی هرگز نباید گرمتر درجه 41 سانتیگراد باشد. بهتر است درجه حرارت آب را با استفاده از دماسنج بررسی کنید.

دمای جکوزی برای خانم‌های باردار نباید بیش از 39 درجه سانتیگراد باشد و حداکثر به مدت 10 دقیقه در آن بمانند.

پیشنهاد فارس وان: این مقاله کامل در خصوص تنظیم دمای استاندارد جکوزی و وان را مطالعه کنید.

 

در حین استفاده از جکوزی دمای مناسب را حفظ کنید

۳- مدت زمانی که در جکوزی می‌گذرانید را محدود کنید.

نشستن در جکوزی به مدت طولانی می‌تواند شما را دچار حالت تهوع، بینایی کم، ضعف یا سرگیجه کند. برای جلوگیری از این علائم، شما نباید بیش از ۱۵-۲۰ دقیقه را در یک جکوزی بگذرانید. اگر دوست دارید زمان بیشتری در آب باشید، بعد از ۱۵ دقیقه بیرون بیایید و بعد از خنک شدن بعد از چند دقیقه دوباره به جکوزی برگردید. همچنین می توانید درجه حرارت جکوزی را به اندازه دمای طبیعی بدن (37 درجه سانتیگراد) کاهش دهید تا مدت زمان بیشتری در آن بمانید.

زنان باردار نباید بیش از 10 دقیقه در جکوزی بمانند. اگر در حین استفاده از جکوزی احساس راحتی ندارید، باید سریعاً بیرون بروید. همچنین توجه باشید که قسمت بازوها و قفسه سینه خود را در بالای سطح آب نگه دارید تا بدن را از گرم شدن بیشتر محافظت کنید. این روش استفاده برای کودکان نیز توصیه می‌گردد.

 

از مصرف مواد مخدر و الکل در جکوزی خودداری کنید.

۴- از مصرف مواد مخدر و الکل در جکوزی خودداری کنید.

نوشیدن الکل، دمای بدن را افزایش می دهد که این امر می‌تواند هنگام ترکیب با آب گرم جکوزی به گرمای بدن شما بیافزاید. نوشیدن الکل و مصرف مواد مخدر می‌تواند باعث خواب آلودگی، حالت تهوع و سرگیجه شود، می تواند تمرکز و تشخیص شما را مختل کرده و خطر غرق شدن را به دلیل از دست دادن هوشیاری افزایش دهد.

 

کودکان را در جکوزی تنها نگذارید

۵- کودکان را در جکوزی تنها نگذارید.

 استفاده از جکوزی برای کودکان زیر 10 سال ممنوع است. آب گرم خطرناک است زیرا بدن‌ کودکان توانایی تنظیم دما را ندارد. کودکان در سن 10 سال و بالاتر باید توسط بزرگسالان از جکوزی استفاده کنند. (به خصوص در نزدیکی دریچه‌های مکش). در صورت امکان، از صندلی قابل تنظیم استفاده کنید تا مطمئن شوید که سر آن‌ها همیشه در بالای آب می‌مانند.

هنگامی که کودکان در جکوزی هستند، دمای آب را زیر 37 درجه سانتیگراد نگه دارید.

 

سر خود را بالای آب نگه دارید.

۶- سر خود را بالای آب نگه دارید.

برخی از جکوزی‌ها، مجهز به مکش‌های قدرتمندی هستند که آب را توسط موتور جکوزی می‌مکند و مجدد از طریق جت‌ها پمپاژ می‌کنند. اگر سر شما در زیر این دریچه‌ها باشد، امکان دارد موهای شما در این دریچه ها گیر کند. اگر موهای شما بلند است، آن‌ها را در بالای سرتان ببندید تا از گرفتگی آن در فیلتر یا تخلیه جلوگیری شود.

 

از وسایل برقی در جکوزی استفاده نکنید.

۷- از وسایل برقی در جکوزی استفاده نکنید.

این شامل تلفن، رادیو، تلویزیون و یا هر وسیله اتصال سیم دیگری می‌شود. باید اطمینان حاصل کنید که هیچ منبع برقی در نزدیکی جکوزی وجود ندارد زیرا دستگاه های سیم کشی شده و پریز برق در صورت خیس شدن خطرناک هستند.

 

پیشنهاد فارس وان: چرا ورزشکاران از جکوزی استفاده می کنند

 

برای نگهداری صحیح و امن از جکوزی این موارد را در نظر داشته باشید:

 

آب و تجهیزات جکوزی را به طور مرتب بررسی کنید.

۱- آب و تجهیزات جکوزی را به طور مرتب بررسی کنید.

نگهداری منظم جکوزی هم از نظر ایمنی و هم برای حفظ شرایط کاری مهم است. شما باید جکوزی خود را توسط یک سرویس‌کار حرفه ای بصورت دوره ای (سالیانه 3 مرتبه) بررسی کنید. آن‌ها با استفاده از تجهیزات مورد نیاز می‌توانند تنظیمات لازم را برای ارزیابی مشکلات سخت افزاری انجام دهند.

به خاطر داشته باشید که اگر قصد ورود به جکوزی را دارید، باید بتوانید صدای پمپ‌ها و سیستم‌های تصفیه را در حال کار، گوش دهید و بشنوید. این نشانه خوبی از در حال کار بودن صحیح جکوزی است.

 

جکوزی را ماهی یک بار تمیز کنید

۲- جکوزی و وان حمام را ماهی یک بار تمیز کنید.

برای تمیز کردن مناسب، ابتدا باید جکوزی را به طور کامل تخلیه کنید. سپس با استفاده از وسیله تمیزکننده مانند تی پلاستیکی و دستمال به همراه صابون و شوینده‌های معمول، کل سطح را پاک کنید. حتماً فیلترها را به طور کامل با آب تمیز کنید. بهتر است دیواره بیرونی جکوزی خود را تمیز کنید زیرا دائما در معرض باکتری و میکروب هاست.

 

۳- درصورت امکان بعد از استفاده از جکوزی و وان، آن را با دستمال خشک کنید.

برای تمیز نگه داشتن جکوزی و همچنین حفظ شفافیت سطح آن بهتر است بعد از استفاده از جکوزی، با دستمال آن را کاملا خشک کنید تا از لک شدن و رسوب آب بر روی بدنه و سطح داخلی جکوزی جلوگیری کنید.

 

 

اگر تمایل به افزایش اطلاعات خود و دانش تخصصی در خصوص جکوزی دارید، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

pH را بین 7.2 تا 7.8 با افزایش دهنده یا کاهش دهنده pH حفظ کنید

۴- pH را بین 7.2 تا 7.8 با افزایش‌دهنده یا کاهش‌دهنده pH حفظ کنید.

هنگامی که شما یک جکوزی داغ دارید، حفظ سطح مناسب pH برای کاهش تحریک کننده‌های چشم و پوست ناشی از ضد عفونی کننده‌های موجود در آب مهم است. pH مقیاسی است که به شما می‌گوید یک ماده، چقدر قلیایی یا اسیدی است. آب خالص دارای pH  برابر 7 و آب گرم یا جکوزی گرم باید بین 7.2 تا 7.8 باشد. اگر pH آب خیلی زیاد یا خیلی کم است، شما می‌توانید با استفاده از دستگاه افزایش دهنده یا کاهنده pH میزان آن را در جکوزی تغییر دهید و به سطح نرمال برسانید. لازم به ذکر است سطح pH آب در مناطق شهری ایران معمولا استاندارد است و نیازی به آزمایش نیست.

برای تست pH آب می‌توانید از نوارهای تست وان استفاده کنید. برای استفاده از نوار، آن را برای مدت زمان 15 ثانیه در آب فرو کنید. نوار با توجه به pH آب، تغییر رنگ خواهد داشت و برای مشخص کردن میزان آن می توانید تغییر رنگ نوار را با برچسب مطابقت دهید.

 

۵- سطح کلسیم آب را آزمایش کنید تا از جکوزی در برابر ناخالصی‌ها محافظت شود.

اگر سطح کلسیم آب خیلی زیاد است، متوجه آب کدر در طرفین جکوزی خواهید شد. از طرف دیگر، اگر میزان کلسیم خیلی کم باشد، آب می تواند باعث فرسایش و آسیب به جکوزی شود. می‌توانید از نوارهای تست سختی آب استفاده کنید تا سطح کلسیم را بررسی کنید، سپس اقدامات مورد نیاز را انجام دهید تا تنظیمات لازم انجام شود.
توصیه می‌شود میزان کلسیم بین 175 تا 275 پی پی ام (ppm) باقی بماند. اما بخاطر داشته باشید که سختی ایده آل کلسیم بستگی به نوع جکوزی مورد نظر شما دارد. برای تهیه این اطلاعات حتماً با سازنده جکوزی خود تماس بگیرید.
اگر سطح کلسیم کم است، تقویت کننده کلسیم را اضافه کنید. اگر سطح کلسیم خیلی زیاد است، آب جکوزی را تخلیه کرده و مقدار کمی آب کلسیم اضافه کنید تا متعادل شود.

 

سطح کلسیم خود را آزمایش کنید تا از آب در برابر ناخالصی ها محافظت شود

۶- کلر یا بُرم را برای ضدعفونی شدن آب اضافه کرده و از شیوع میکروب‌ها جلوگیری کنید.

برای تمیز کردن جکوزی خود می‌توانید از برم یا کلر استفاده کنید. هر دوی این مواد شیمیایی به صورت پودر یا قرص وجود دارند. بسته به اینکه قرص یا پودر مصرف می‌کنید، میزان برم باید بین 3 تا ۵ ppm و میزان کلر همیشه باید بین ۲ تا ۵ ppm باشد. سطح این مواد شیمیایی را با استفاده از نوارهای آزمایش بررسی کنید و سپس تنظیمات لازم را بر این اساس انجام دهید.